Říkáte si, co znamená ta podivná zkratku písmen PENB. Jedná se o velmi podstatné slovíčko, které se u většiny inzerátů o nemovitostech dnes vyskytuje. K čemu ho potřebuje majitel nemovitosti mít ? Musím ho před prodejem zajistit či ne? Podívejte se, co o PENB říká samotný zákon a jak je to v samotné praxi.
Začněme srozumitelným vysvětlením co PENB vlastně je. Je to zkratka názvu “průkaz energetické náročnosti budovy“, často se také používá výraz „energetický štítek“. Srozumitelně řečeno jedná se o takový rodný list vaší nemovitosti.
Povinnost PENB vychází ze zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií. Průkaz je POVINNÝ při výstavbě nových budov, při větší změně dokončených budov, při prodeji a pronájmu celého objektu nebo jeho ucelené části.
Například při prodeji své nemovitosti vás tento zákon zavazuje, předložit PENB novému majiteli nejpozději při předání nemovitosti, ideálně však je lepší ho mít už při podpisu samotné kupní smlouvy.
Developeři to v současnosti předávají automaticky spolu s předávací dokumentací o stavu nemovistosti, ale staší domy z 60 let a výš to většinou nemají. Stává se mi, že mi klienti říkají „ptali jsme se našeho předsedy SVJ a nic takového prý nemají a řekli nám, ať si to necháme vyrobit sami“. Tak na to POZOR, ze zákona každé SVJ tento dokument by mělo mít !!!
Pokud dle zákona PENB musíte předložit, nemusíte se děsit žádné náročné byrokracie. Energetický štítek si můžete nechat vyhotovit přes firmy které se tímto zabývají. Nebo mě kontaktujte a já vám s tím rád pomůžu. Ceny se liší podle velikosti nemovitosti a toho, jak na tento dokument spěcháte, ale bavíme se tu o ceně v rozmezí mezi 2.000 až 4000,-Kč.