PENB

"Rodný list vaší nemovitosti"

Málo kdo to ví, ale PENB je při prodeji a nákupu nemovitosti nedílnou součástí. Co to je PENB jak vypadá, co je jeho obsahem a kdy je potřeba ho mít?

Říkáte si, co znamená ta podivná zkratku písmen PENB. Jedná se o velmi podstatné slovíčko, které se u většiny inzerátů o nemovitostech dnes vyskytuje. K čemu ho potřebuje majitel nemovitosti mít ? Musím ho před prodejem zajistit či ne? Podívejte se, co o PENB říká samotný zákon a jak je to v samotné praxi.

Začněme srozumitelným vysvětlením co PENB vlastně je. Je to zkratka názvu “průkaz energetické náročnosti budovy“, často se také používá výraz „energetický štítek“. Srozumitelně řečeno jedná se o takový rodný list vaší nemovitosti.

Homestaging - Karel Šulc

Povinnost PENB vychází ze zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií. Průkaz je POVINNÝ při výstavbě nových budov, při větší změně dokončených budov, při prodeji a pronájmu celého objektu nebo jeho ucelené části.

Například při prodeji své nemovitosti vás tento zákon zavazuje, předložit PENB novému majiteli nejpozději při předání nemovitosti, ideálně však je lepší ho mít už při podpisu samotné kupní smlouvy.

Developeři to v současnosti předávají automaticky spolu s předávací dokumentací o stavu nemovistosti, ale staší domy z 60 let a výš to většinou nemají. Stává se mi, že mi klienti říkají „ptali jsme se našeho předsedy SVJ a nic takového prý nemají a řekli nám, ať si to necháme vyrobit sami“. Tak na to POZOR, ze zákona každé SVJ tento dokument by mělo mít !!!

Co je obsahem PENB?

  • identifikační údaje budovy
  • typ budovy
  • užití energie v budově
  • technické údaje budovy
  • energetickou bilanci budovy pro standardizované užívání a bilance energie dodané, popř. vyrobené budovou nebo z budovy odvedené
  • výsledky posouzení proveditelnosti alternativních systémů podle § 6a odst. 4 zákona u nových budov nad 1 000 m2celkové podlahové plochy
  • doporučená opatření pro technicky a ekonomicky efektivní snížení energetické náročnosti budovy
  • dobu platnosti průkazu, jméno a identifikační číslo osvědčení osoby oprávněné vypracovat průkaz

Kdy PENB není potřeba?

  • při prodeji či pronájmu budovy postavené před 1. 1. 1947, u které zároveň neproběhla od tohoto data žádná větší změna
  • budovy s energeticky vztažnou plochou pod 50 m2
  • stavby pro rodinnou rekreaci, které nejsou užívány k trvalému bydlení
  • kulturní památky a budovy v památkové rezervaci – zdali se to týká i vaší nemovitosti si můžete ověřit zde: https://www.pamatkovykatalog.cz/
  • budovy užívané pro náboženské účely
  • průmyslové a zemědělské stavby se spotřebou energie nižší než 700 GJ

Ptáte se kde si mohu PENB nechat zařídit?

Pokud dle zákona PENB musíte předložit, nemusíte se děsit žádné náročné byrokracie. Energetický štítek si můžete nechat vyhotovit přes firmy které se tímto zabývají. Nebo mě kontaktujte a já vám s tím rád pomůžu. Ceny se liší podle velikosti nemovitosti a toho, jak na tento dokument spěcháte, ale bavíme se tu o ceně v rozmezí mezi 2.000 až 4000,-Kč.

Kontakt a newsletter

Přihlašte se k newslettru a nepromeškejte žádné nové články a exkluzivní nabídky nemovitostí.


Další články ze světa realit

Změna daně z příjmů u prodeje nemovitostí!

Původní právní úprava hovořila o tom, že každý vlastník nemovitosti, který prodává nemovitost nebo družstevní byt do 5 let od nabytí, má povinnost uhradit daň z příjmu, která činí 15 % z rozdílu cen vzniklých mezi nákupem a prodejem. Nyní sta tato doby mění z původních 5 na 10 let od nabytí. Je to jedna z důležitých změn v oblasti bydlení a zajímá jistě každého vlastníka nebo investora do nemovitostí.
Pokračovat na článek

3D sken nemovitosti

Moderní způsob prezentace, který ušetří mnoho zbytečných prohlídek nemovitosti a skvěle odprezentuje vaší nemovitost.
Pokračovat na článek
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram